Pracovní skupina PAS
Pracovní skupina pro osoby s PAS při Krajském úřadu Pardubice - meziresortní spolupráce:
V roce 2013 iniciovalo Rodinné Integrační Centrum a Lentilka – Dětské rehabilitační centrum vznik Pracovní skupiny pro osoby s poruchami autistického spektra (PAS), jejímž cílem bylo zmapovat potřeby osob s PAS v Pardubickém kraji (Pk) v rámci meziresortní spolupráce resortů zdravotnictví, školství a sociálních služeb.
Výše zmíněné organizace jsou koordinátory Pracovní skupiny, záštitu nad ní převzal Ing. Pavel Šotola – radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální věci a neziskový sektor.
V rámci získání kvalifikovaných informací napříč celým spektrem služeb pro osoby s PAS se skupina rozdělila na 1. kulatém stolu dne 16. 4. 2013 v Integračním centru Kosatec na Pracovní skupinu pro rodiny s dětmi s PAS a Pracovní skupinu pro dospělé osoby s PAS.
Během roční činnosti byly oběma skupinami, spolu se zapojením rodičů osob s PAS, vytvořeny priority potřeb osob s PAS v Pk, které byly představeny na 2. kulatém stolu dne 28. 4. 2014 v Lentilce – Dětské rehabilitační centrum.
Jednalo se o následující priority:
Oblast zdravotnictví: zajištění včasné a komplexní diagnostiky, screeningového vyšetření dětí pediatry v 18-ti měsících, dostatečného počtu dětských psychologů a pedopsychiatrů.
Oblast školství: zajištění asistenta pedagoga pro děti s PAS v předškolním a školním vzdělávání
Oblast sociální věcí: zajištění četnosti a dostupnosti sociálních služeb pro osoby s PAS – tzv. bílá mapa, podporování, navýšení kapacity terénních služeb a počtu intervencí pro děti do let, zajištění dostupnosti terénních, ambulantních a pobytových služeb pro osoby s PAS, podporování podmínek vstupu osob s PAS na trh práce, zajištění vzdělávání pracovníků a pečujících osob.
Společná oblast: osvěta, podporování aktivit směřujících k ucelenosti informací o problematice PAS a ke spolupráci mezi jednotlivými zástupci uvedených resortů.
V rámci diskuse byly vymezeny AKTUÁLNÍ PRIORITY, které sloužily jako podklad pro jednání politických zástupců a odborných zástupců 3 resortů. Setkání pořádal Ing. Pavel Šotola dne 23. 6. 2014.
Závěrem jednání byly potvrzeny stanovené aktuální priority osob s PAS s potřebou jejich přenosu na celorepublikovou úroveň. Dle slov Ing. Pavla Šotoli se v rámci sociálních věcí již zabývá danými prioritami pro sociální oblast a v současné době Odbor sociální věcí Pk řeší problémy osob s PAS individuálně.
Konkrétní výstupem Pracovních skupin bylo vytvoření velmi podrobné adresáře poskytovatelů sociálních, zdravotních a školských služeb v Pardubickém kraji – ADRESÁŘ SLUŽEB PRO OSOBY S PORUCHAMI AUTISTICKÉHO SPEKTRA pro Pardubický kraj. Aktualizaci zajišťuje Rodinné Integrační Centrum o.s.
Pro další jednání byla vytvořena UŽŠÍ PRACOVNÍ SKUPINA PRO OSOBY S PAS složená ze zástupců všech resortů a všech cílových skupin včele s Ing. Pavlem Šotolou.
Koordinaci zajišťuje Mgr. Gabriela Bělková.
Cílem této skupiny bude kontrola stanovených úkolů, svolávání dalších potřebných jednání, jak s politickými zástupci, tak i s odborníky, směřující ke vzájemné a meziresortní spolupráci a podpoře rodin s osobami s poruchami autistického spektra v Pardubickém kraji.
Zápisy z jednání skupiny rok 2019
Zápis z jednání skupiny rok 2018
Zápis z jednání skupiny rok 2017
Zápis z jednání skupiny listopad 2016 + přílohy
Zápis z jednání skupiny prosinec 2015 + přílohy
Zápis z jednání skupiny květen 2015 + přílohy
Odbornou skupinu VVZPO pro koncepční řešení problematiky života osob s PA1 10.2.2015.docx
Tiskové zprávy.docx
Závěrečná zpráva_akce ke dni autismu.pdf
Zápis z jednání skupiny červen 2014 + přílohy
Zápis z jednání skupiny duben 2014 + přílohy
Zápisy z jednání rok 2013/14 + vznik a profilování skupiny
Kontakt
LENTILKA - integrační školka a rehabilitační centrumProdloužená 278
Pardubice
+420 466 009 430